Heavy metalová párty v Košiciach - Sabaton, Citron a Wisdom

Autor: Ján Magdoško | 11.2.2016 o 21:01 | (upravené 20.2.2016 o 17:34) Karma článku: 4,75 | Prečítané:  465x

Tak ako minulý rok sľúbili, tento tak aj učinili. Vlani ako support hlavnej hviezdy NIGHWISH v Banskej Bystrici, tento krát však túto pozíciu prenechali iným.

SABATON ako ústredná kapela mrazivého sobotného večera (06.02) sa vrátila do Košíc, konkrétne do športovej haly Cassosport, po takmer siedmych rokoch. Spoločnosť jej robili maďarskí WISDOM a česká hard rocková / metalová legenda CITRON.

Už stovky čakajúcich ľudí pre vstupom do haly dávali znať, že SABATON je na Slovensku značka známa a láka slušné počty divákov. Hladký priebeh vpúšťania divákov, rýchly proces náramkovania a už sa čakalo na začiatok prvej kapely večera - WISDOM. Tí sa po intre „World Of The Free“ predviedli s melodickým power metalom a veruže tých melódií bolo na rozdávanie. Vokál Gábora Nagyho niesol skladby do sympatických výšok, Gábor Kovács (gitary) sa postaral aj o zborové vokály. Kapela sa v Košiciach predstavila s novým bubeníkom Tamasom Tóthom, rytmické či sólové party druhej gitary obstarávala nová posila Anton Kabanen, známy svojim pôsobením vo fínskych Battle Beast.

Maďari do divákov chrstli rýchliky z posledných dvoch albumov, zneli „War Of Angels“, „Fallin’ Away From Grace“, „Somewhere Alone“ či „Live Forevermore“.  Priamočiare kúsky hnané rýchlymi sólami a dravými, do pamäte sa vrývajúcimi refrénmi. Prvé a jediné spomalenie prišlo skladbou „Rise Of The Wise“ z pripravovaného rovnomenného albumu,  v štúdiovej verzii vokálmi prispel aj sám frontman SABATON Joakim Brodén. Pomaly sa nesúci kúsok s jedovatým vokálom a mohutným, majestátnym refrénom. Na záver odznela „Take Me To Neverland“ a hrací čas sa skončil. WISDOM si svojimi skúsenosťami, hudobnou zručnosťou a kvalitou pýtajú dlhší hrací čas, koniec prišiel príliš skoro s vedomím, že kapela má čo ponúknuť len potrebuje priestor.

Rozvrh bol neúprosný a bez zbytočných zdržaní sám pán kapelník Radim Pařízek uviedol personálne obmenenú zostavu CITRON. Začiatok setu patril albumu „Radegast“ zaznela titulka, „Hon Na Bluda“ a  „Setkáni S Radochem“. Zvuk oproti predchádzajúcej kapele nabral na intenzite, basová rytmika a bicie dominovali, gitary si ťažšie predierali cestu cez tento zvukový val. Nad tým všetkým však vokálne kraľoval Ladislav Křížek, možno navonok pôsobil letargicky, bez záujmu a znudene sa kymásal po pódiu. Avšak jeho časom nedotknutý vokál súkal zo seba emócie, práve tie dali vyznieť pomalým kúskom „Vzpomínky“ a „Už Zase Mi Schádziš“. V „Zase Dál“ naopak ťahal do nebeských výšok.

CITRON sa Košiciach predstavili aj s Tanjou, tá vniesla na pódium živelnosť a nekonečným prúdom energie nakopla kapelu a divákov k väčšej odozve. „Pár Přání“, „Jsem Posedlá“ a „Nad Hlavou Léta Rockenroll“ rozohriali divákov, ktorí museli pretrpieť nepríjemne nízku teplotu v hale. Krátke gitarové a basové sólo a pokračovalo sa novinkami „Rebelie Rebelů“, „Píseň Ztracených“ a Láďovým duetom s Tanjou v “Kráska a Radegast“.

Rocková jazda „Rock, Rock, Rock“ z albumu „Plni Energie“ s predstavením skupiny a metalový rýchlik „Ocelové Město“ boli bodkou za vystúpením CITRON. Ako som už spomenul, Láďa svojim hlasom dominoval, farbou hlasu tvaroval náladu skladieb a vlieval do nich život. Neuveriteľné ako aj napriek toľkým rokom na scéne sa vie oprieť do výšok a nepodvádzať. Pohybom po pódiu nepúta pozornosť, tú strháva svojim hrdlom.

Hoc by sa štúdiovej tvári SABATON dalo vytknúť čokoľvek, či už postupne dochádzajúca invencia alebo zvetranosť nápadov. Všetko to je však kompenzované živými vystúpeniami, v ktorých kapela ide na plný plyn, neklame telom baví seba a divákov. Tých, ktorí sa už pár vystúpení kapely zúčastnili neprekvapila úvodná odrhovačka od EUROPE „Final Countdown“. Hneď potom to do divákov napálili svojimi „Ghost Division“, „Far From The Fame“ a „The Lion From The North“. Došlo aj na obligátne a povinné „jěšte jedno pivo“, ktoré sa zopakovalo asi tri krát počas celého koncertu. „Gott Mit Uns“ sme si mohli vypočuť celú zaspievanú v domovskom jazyku kapely – po Švédsky. Joakima vokálne zastúpili obaja gitaristi, ten si medzičasom nacvičil gitarový úvod „Resist And Bite“, ktorou pokračovali v setliste. „It Is Time For Dobrý Heavy Metal“ a kapela šľape ďalej, prevažne sa hrá z posledných albumov „Heroes“ a „Carolux Rex“, dočkáme sa vecí aj z prvých diel „Wolfpack“ a „Attero Dominatus“ alebo menej hranú „Midway“.

Pitie piva si vyžiadalo daň v potrebnej Joakimovej „cik pauze“, počas ktorej si  v nacvičenom scenári Thobbe Englund zalaškoval s melódiou „Wind Of Change“ od SCORPIONS. „To Hell And Back“ znamená koniec, ten je však oddialený skandovaním a hlasitým vyvolávaním divákov. V prídavku zaznie „Nightwitches“, rana medzi oči „Primo Victoria“ počas ktorej skákala aj samotná hala. „Metal Crüe“ ako pocta heavy metalovým klasikom bola už skutočne poslednou vecou dnešného večera. Z reproduktorov sa valila „Masters Of The World“ a diváci stále vytlieskávajú SABATON, kapela ďakuje a lúči sa.

Zvuk sa v niektorých momentoch miesil a nebol jasne čitateľný. Ľudí, ktorí kapelu za posledné roky videli viac krát neprekvapili opakované vtipné scénky. Najpodstatnejšia bola kapela, na ktorej je stále vidno, že si užíva hranie pred nadšenými divákmi. Ešte dôležitejšia bola však účasť a ľudia ktorí odchádzali s vypľutými hlasivkami a boľavým hrdlom, pretože SABATON si to svojou úprimnosťou zaslúžili. Sobotný večer teda nebol len o suchom interpretovaní štúdiových piesní. Bola to hlasná oslava heavy metalu s pivom v ruke a ručiacim hrdlom na plno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

SVET

Profesor na úteku pred Erdoganom: Hneď som pochopil, že musím preč

Zmeniť tureckých politikov bude ľahké, zmeniť spoločnosť nie.


Už ste čítali?