reklama

More Than Fest – Banská Bystrica 21. – 22.08.2015

More Than Fest je späť! Po rokoch čakania na ten správny moment (naposledy sa festival uskutočnenil v 2006), nás agentúra EPG Rock On potešila ďalším skvelým metlovým podujatím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tá pravdepodobne aj pozitívne motivovaná skvelými tohtoročnými akciami v Banskej Bystrici ako Accept/Unisonic alebo Nightwish/Sabaton sa rozhodla z pôvodne dňového podujatia predĺžiť akciu na dvojdňový festival melodickej metalovej hudby. Mená sľubovali veľa, teda už len potvrdiť formu.

More Than Fest 2015
More Than Fest 2015 

Prvý deň (piatok) sa zdal aj kvôli zúčastneným kapelám silnejší ako ten nasledujúci. Hoci Eluveitie nemám napočúvaných, zdá sa že potešili početnú základňu fanúšikov v areáli amfiteátra, tí sa dokonca chytali aj textovo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledujúca Sonatou Arcticou začala séria headlinerov, priviezli so sebou setlist s hlavným dôrazom na ich prvotinu Ecliptica, ktorou tento rok kapela oslavuje jej 15 výročie vydania albumu. O začiatok sa však pre mňa prekvapujúco postarala skladba White Pearl, Black Oceans a teda s tým súvisiace aj slabšie prijatie kapely. Štandardne silné skladby ako FullMoon, 8th Commandment, či Replica potvrdili svoje umiestneni v setliste, naopak skladby z aktuálneho albumu Pharia’s Child - X Marks the SpotWolfs Die Yong zaostali za štúdiovým prevedením a vyzneli oproti tradičným hitom kapely chudobne, bez duše a energie, či už to bolo spôsobené prijatím fanúšikov alebo ich živým prevedením.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

S príchodom Helloween sa amfiteáter naplnil do svojej najväčšej festivalovej účasti v daný deň. Kapela nás svojim setlistom previedla obdobím pôvodných keeperov, ktoré dopĺňali hity z 90tych rokov a skladby z posledných dvoch albumov Straight Out Of Hell (2013)My God-Given Right (2015). Začínajúc s Eagly Fly Free, Dr. Stein a končiac s I Want Out, Future World kapela ukázala, že napriek mnoho početným polemikám ohľadom ich nevhodnej interpretácie či obohrania, tieto skladby majú miesto v setliste a ľudí neustále bavia a v podstate aj ich očakávajú. Priestor dostala aj aktuálna novinka a boli sme svedkami živého prevedenia Lost in AmericaMy God-Given Right. Dočkali sme sa aj bubeníckeho sóla, ktoré vyznelo ako päsť na oko a spomalila svižný koncert. Aj kvôli nesúladu hraného playbacku s tempom bicích. Kapela sa bavila, bolo jasne vidieť, že Helloween stále láka divákov, Weiki nezaostal za očakávaniami a ponúkol priehršť svojich tanečných figúr a Sasha prehliadku póz s pevne vyformovaným účesom, ktorý bolo potrebné sem-tam aj dolakovať. Hoci predčasne, ale práve toto vystúpenie sa stalo vrcholom festivalu, nielen kvôli skvelo odohranému koncertu ale aj diváckej podpore.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Práve divácka podpora bola jediným slabším miestom počas vystúpenia Kreator, nehľadiac na to Mille a spol. predviedli nekompromisný germánsky thrash metal. Ventor bicími zabíjal, Mille Sami rezali do živého. Neustále nespokojný Mille štval divákov dopredu, provokoval k stále väčšej nespútanosti a agresii. Začalo sa s Emeny of the God, pokračovalo prierezom prvotím, hlavným dôrazom však na poslednú štúdiovku. Z nej odzneli Phantom Antichrist, From Flood Into Fire, Civilization Collapse. Naopak Endless Pain, Terrible Certainty a záverečná Pleassure to Kill boli prehliadkou zbesilosti a rýchlosti. Z experimentálneho obdobia odzneli Renewal, Black Sunrise a hitová Phobia. Bohužial na legendárny album Coma of Souls sa nedostalo. Aj napriek tomu to Kreator do preživších nekompromisne nasypal a nechal naše bezvládne telá dopraviť domov po skvelom prvom dni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhý deň pre mňa začal kávou počas vystúpenia Lunatic Gods, pokračoval klobásou počúvajúc nemeckých power metalistov Victorius. Nasledujúci Signum Regis pútali môj záujem nielen kvôli ich slovenskému pôvodu ale hlavne kvalitou hraného materiálu. Dnes už kompletne slovenská zostava, vokál Marián Petranin, hrali na môj vkus pomerne krátko. Z aktuálneho EPčka zazneli Through the Desert, Through the Storm a skvelá rocková vec Come and Take It. Zo starších sme mohli počuť Purpleborn, Enslaved či The Ten Plagues. Zamrzí nezaradenie All Over The World z ich prvotiny. Oproti ich predchádzajúcemu vystúpeniu na festivale Made of Metal v Hodoníne je vskutku škoda dĺžky vystúpenia, napriek tomu energické a inštrumentálne skvelo zvládnuté vystúpenie. Basová linka z Come and Take Itostane dlho v pamäti. Palec hore!

Andrém Matosovi (bývaly vokál Angra a Shaman)a jeho aktuálnom bande nesúcim jeho meno je čoraz menej počuť hoci naposledy vydal album v 2012 (The Turn of The Lights). Môj kontakt s jeho tvorbou sa však skončil už niekedy v 2009 po zhliadnutí jeho sólo vystúpenia v danom roku v Košiciach a aj ako hosťa pred koncertom Scorpions. Už s kompletne obmenenou zostavou sa nám dostalo prehliadky skladieb zo začiatkov Angry, Shaman a z albumov ako sólo umelca. Koncert akoby z povinnosti odohraný, bez potrebného vloženia sa. Oživenie a strhnutie priniesli len hity z čias pôsobenia v AngryCarry OnAngels Cry.

Naopak prejav ďalších v poradí Refuge bol o úplne inom. Pod touto značkou sa skrýva už legendárna zostava RagePeavy Wagner, Manni SchmidtChris Efthimiadis, hrajúca spolu od 1988-1993. Ich vystúpením ožila pre mnohých jediná zostava Rage a bolo sa na čo pozerať a nad čím metať hlavou. Dámy a páni len tri nástroje, ostrá gitara Manniho, presné bicie Chrisa a dunivá basa Peavyho a neskutočná radosť a chuť z hrania. Manni si užíval každý jeden riff a bolo nádherne sledovať ako len s jednou gitarou orchestruje a dokáže utiahnuť celú kapelu a koncert. Hralo sa predovšetkým z Missing LinkTrapped! Avšak ani hodina a pol nedokáže pokryť také silné obdobie počas ktorého vzniklo päť vynikajúcich albumov, z ktorých každá skladba je hodná živého prevedenia. Refuge počas vystúpenia natáčali materiál na DVD nosiť, vzhľadom na celodňovú slabšiu divácku účasť som zvedavý na vyznenie materiálu.

Posledným účinkujúcim festivalu a zároveň najväčšou hviezdou druhého dňa boli Edguy, ktorí sa prezentovali svojim best off setlistom, hoci možno pre mnohých rozporuplným. Keďže sa prevažne hralo z Rocket Ride a novinky Space Police. Vzhľadom na to, že sa hrali samé hity – Love Tyger, Superheroes, Ministry of Saints koncert odsýpal, čo bolo aj dobre kvôli o dosť chladnejšiemu počasiu. Tobi sa nezaprel a vtipkoval, hnal v niektorých momentoch trocha spiacich divákov a samozrejme sa aj posťažoval na menšiu účasť. To že kapela sa nehrá na tvrdých a nekompromisných metalistov je známe, svedčia o tom ich texty, živé vystúpenia. Podčiarknuté to boli aj vtipným sólom bicích a predstavením členov kapely. Chlapci nezabudli ani na starinky ako Mandrake speedovú Babylon a povinnú baladu Save me. Lavatory Love MachineKing of Fools obe z Hellfire Club ukončili ich vystúpenie. Človek ani veľmi nešpekuloval aký bol zvuk, ako presne Tobias odspieval svoje party či ako veľmi čitateľné boli jednotlivé nástroje. Edguy bavili hraním a my sme sa snažili odmeniť hulákaním tak aby slabšia účasť nebola veľmi znať.

Organizovať koncerty pre nie majoritný žáner akým je metal je rizikový biznis. O to viac ponúknuť ľudom dvoj dňový zážitok prešpikovaný zaujímavými kapelami, tak aby ľudia prekonali svoju niekedy aj pohodlnosť a prišli metať hlavami nad ich obľúbeným žánrom. Banská Bystrica zdá sa, že je pravým miestom a tento rok sa stala mnohokrát cieľovým miestom metalistov zo Slovenska. Ponúkla kapely a žánre, tak aby sme nemuseli cestovať ďalej do zahraničia, či závidieť susedom čo sa u nich deje. Čo stačí aby sa tieto veci opakovali? Prísť, dať si pivko, dve, tri... 

Ján Magdoško

Ján Magdoško

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

introvert zahrabaný v knihách, majúci rad hlasnú metalovú hudbu... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu